Історія кафедри КТЯФВМ

Кафедра теоретичної ядерної фізики є правонаступницею кафедри теоретичної фізики, яка була створена на фізико-математичному факультеті Харківського державного університету в 1933 році. Першим завідувачем кафедри був Л.В.Розенкевич, який одночасно був співробітником теоретичного відділу УФТІ, очолюваного майбутнім академіком, лауреатом Нобелівської премії з фізики Л.Д.Ландау. Л.В.Розенкевич керував кафедрою з 1933 по 1935 роки, у 1937 році був розстріляний за сфальсіфікованим звинуваченням як «ворог народу», пізніше був реабілітований. З 1935 по 1940 роки кафедру очолював Л.М.П’ятигорський, що був співавтором Л.Д.Ландау першого тому «Механіка» першого видання всесвітньо відомого «Курсу теоретичної фізики». Свою діяльність у Харківському державному університету Л.Д.Ландау розпочав з роботи професором кафедри теоретичної фізики і фактично тут почалася реалізація його задумів з реорганізації підготовки фізиків та фізиків-теоретиків. Він склав перші програми викладання курсів теоретичної фізики.

У 1940 році кафедру очолив професор О.І.Ахієзер, який був одним з перших аспірантів та учнів Л.Д.Ландау. Він фактично реалізував у ХДУ задуми Л.Д.Ландау щодо реорганізації підготовки фізиків. У зв’язку з потрібністю підготовки фахівців з ядерної фізики на фізико-математичному факультеті у 1948 році створюється закрите спеціальне відділення з ядерної фізики, на якому О.І.Ахієзер керує спеціалізацією «теоретична ядерна фізика» та закритою кафедрою теоретичної ядерної фізики, в яку трансформується кафедра теоретичної фізики у 1951 році.

У 1955-1956 навчальному році вона вже фігурує у відкритому штатному розкладі університету як кафедра теоретичної ядерної фізики. Академік О.І.Ахієзер очолював кафедру теоретичної ядерної фізики до 1973 року. З 1973 по 1979 рік кафедрою керував доцент Ю.О.Кірочкін, з 1979 по 2010 рік – професор Ю.А.Бережной, а з 2010 року дотепер – професор Ходусов В.Д.

Видатними співробітниками та вихованцями кафедри є академіки НАН України О.І.Ахієзер, Я.Б.Файнберг, О.Г.Ситенко, Д.В.Волков, В.Г.Бар’яхтар, С.В.Пелетмінський, В.П.Семиноженко, М.Ф.Шульга, О.С.Бакай, члени-кореспонденти НАН України В.М.Струтинський, В.Ф.Клепіков, К.М.Степанов, П.І.Фомін, Ю.В.Слюсаренко, Б.О.Іванов.

Державні премії України в галузі науки і техніки були присуджені співробітникам кафедри проф. І.М.Адаменку за дослідження властивостей надплинного гелію та проф. В.С.Михайленку за дослідження з фізики плазми. Роботи проф. Ю.А.Бережного з ядерної фізики були відзначені премією НАН України ім. О.С.Давидова.

Рішенням Вченої ради Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна від 25 лютого 2011 року кафедрі теоретичної ядерної фізики присвоєно ім’я О.І.Ахієзера

Історія кафедри (файл у форматі pdf, 1.2 МБ)

Стаття з історії кафедри