Історія кафедри КМФБН

Кафедра медичної фізики та біомедичних нанотехнологій завдячує своїм існуванням кафедрі експериментальної ядерної фізики. Школа експериментальної ядерної фізики в Харкові була заснована академіками К. Д. Синельниковим і А. К. Вальтером на рубежі 20-х і 30-х років 20-го сторіччя. У 1937 р. в Харківському державному університеті ім. О. М. Горького розпочала свою діяльність кафедра атомного ядра на чолі з академіком А. К. Вальтером. Кафедра кілька разів змінювала свою назву. Це поклало початок створенню школи експериментальної ядерної фізики в Харківському університеті, яка була тісно пов’язана з аналогічною школою Харківського фізико-технічного інституту (ХФТІ). Тим більше, що родоначальниками обох шкіл були одні й ті ж вчені, академіки К. Д. Синельников і А. К. Вальтер. До 1965 року, поки А. К. Вальтер керував кафедрою за сумісництвом, школа розвивалась переважно в стінах ХФТІ, оскільки навчальні заняття проводились, головним чином, співробітниками цього інституту. Другим завідувачем кафедри став видатний фізик і організатор вітчизняної науки, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат державних премій України, член-кореспондент НАН України, професор Ілля Іванович Залюбовський.

Більш детально з історією кафедри експериментальної ядерної фізики можна ознайомитись за посиланням («Історична довідка» )

Науковий та педагогічний напрямки сучасної діяльності кафедри були започатковані у 1972 році, коли на кафедрі експериментальної ядерної фізики, за ініціативи професора І.І.Залюбовського, була створена група радіаційної біофізики.

Наукові дослідження цієї групи були зосереджені на вивченні фундаментальних механізмів взаємодії різних фізичних полів - електромагнітних, акустичних, іонізуючих - з біологічними структурами різного рівня організації з метою розробки нових технологій для застосування в медицині.

Група була незабаром трансформована в сектор радіаційної біофізики лабораторії радіаційної фізики ФТФ з чисельністю близько 20 чоловік. Це був сильний колектив, що виконував великий обсяг госпдоговірних тем. У секторі проводились наукові дослідження не тільки фундаментального, а і прикладного характеру.

У червні 2001 року на основі сектору радіаційної біофізики була створена кафедра медичної фізики, а через місяць, шляхом об'єднання з кафедрою молекулярної та прикладної біофізики, була створена міжфакультетська кафедра біологічної і медичної фізики, першим завідувачем якої став професор Товстяк В.В.

У 2003 році вперше в Україні була відкрита спеціальність "Медична фізика".

З 2011 по 2020 роки підготовка фахівців за цією спеціальністю здійснювалась кафедрою ядерної та медичної фізики ФТФ, яку очолював академік НАН України С. Ф. Шульга.

Кафедра медичної фізики та біомедичних нанотехнологій виникла в результаті реорганізації кафедри ядерної та медичної фізики у вересні 2020 року.