Спеціалізації "Медична фізика" та "Біомедичні нанотехнології"

Основне поле наукової діяльності кафедри і підготовки студентів лежить на стику фізики, медицини і біології. На кафедрі викладають 4 професора, доктори наук.

Фізико-технічний факультет в рамках кафедри медичної фізики та біомедичних нанотехнологій готує студентів за спеціальністями «медична фізика» та «біомедичні нанотехнології».

Інформація для абітурієнтів (Медична фізика) - файл у форматі pdf

Інформація для абітурієнтів (Біомедичні нанотехнології) - файл у форматі pdf


Додаткову інформацію Ви можете отримати тут:

http://medphysics.univer.kharkov.ua/

Трусова Валерія Михайлівна, доктор фізико-математичних наук, доцент, професор кафедри ядерної та медичної фізики ХНУ ім. Каразіна прийняла участь у випуску науково-популярної передачі «Діалоги-12».

Тест бесіди.

Переглянути випуск можно за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=B_bBsf6n4NI&feature=youtu.be


Під час навчання студенти отримують унікальну міждисциплінарну підготовку, що поєднує фундаментальні знання з загальної та теоретичної фізики, вищої математики і програмування, анатомії і фізіології, біохімії і біофізики, молекулярної біології і генетики, оволодівають сучасними фізичними методами медико-біологічних досліджень і освоюють ряд спеціальних дисциплін, які дозволяють успішно займатися фундаментальними і прикладними проблемами медичної фізики.

Термін навчання на бюджетній та контрактній основі студентів фізико-технічного факультету за спеціальністю «медична фізика» – 5 років із зазначенням спеціальності в дипломі. Після 4-х років навчання студенти отримують диплом бакалавра з «прикладної фізики».

Науково-виробничу практику студенти фізико-технічного факультету проходять у провідних науково-дослідних центрах, пов'язаних з розробкою фізичних основ і впровадженням нових методів медико-біологічних досліджень. На переддипломній практиці та в процесі виконання дипломних робіт студенти проводять наукові дослідження з вирішення актуальних проблем медичної фізики. Студенти старших курсів та аспіранти мають можливість брати участь у виконанні науково-дослідних робіт за спільним міжнародним грантам, які проводяться науковцями кафедри.

З 2005 року, коли відбувся перший випуск медичних фізиків, випускники кафедри успішно працюють в зарубіжних і вітчизняних науково-дослідних і медичних центрах НАН України і АМН України, займаються обслуговуванням, менеджментом і маркетингом наукомісткого медичного обладнання провідних виробників світу.


Медична фізика

Спеціальність «медична фізика» повністю відповідає Міжнародній Стандартній Класифікації Освіти (ISCED). Разом зі спеціальностями «біомедичні технології та медична візуалізація» і «медичні програми радіаційної фізики» спеціальність «медична фізика» є однією з найбільш перспективних у світі в галузі природничих наук. Вона являє собою закономірний результат розвитку цих наук і, насамперед, фізики, і впровадження їх досягнень у практичну медицину. Подальше вдосконалення лікувально-діагностичного процесу за допомогою сучасних фізичних методів, а також розробка фізичних засад і новітніх зразків високотехнологічного медичного устаткування неможливі без фахівців з принципово новими знаннями, що знаходяться на перетині фізики, медицини і біології.

стаття "Медична фізика – наука XXI століття"
(Докладніше про спеціальності "Медична фізика") -

Медичні фізики знаходять своє місце:

  1. у науково-дослідних установах та інститутах фізичної, медичного та біологічного профілів, де проводять наукові дослідження фізичних принципів нових високотехнологічних методів медичної діагностики і лікування;
  2. у промислових фірмах і підприємствах, де проводять науково-технологічні дослідження по створенню і вдосконаленню сучасного медичного обладнання;
  3. в медичних закладах та інститутах, де разом з медиками проводять наукові дослідження, дають необхідні науково-технічні експертні оцінки і впроваджують наукомістке медичне обладнання.

Фізико-технічний факультет Харківського національного університету імені Ст. Н.Каразіна першим в Україні і другим на пострадянському просторі після МДУ їм.М.В.Ломоносова почав випуск фахівців за спеціальністю «медична фізика», яка розвивається у світі стрімкими темпами.

Їх підготовкою займаються відомі університети в Сіднеї і Торонто, Лондоні і Катовіце, Гарварда і Абердині, в Анн-Арбор і Шеффілді, в Москві і Ліверпулі, в Единбурзі та Інсбруці... Підготовкою фахівців, інтегруючих глибокі фізико-математичні, біологічні та медичні знання, які займаються тільки великі та відомі університети, здатні забезпечити необхідну широку міждисциплінарну підготовку студентів.

Навчальний процес за спеціальністю «медична фізика» забезпечується фізико-технічний, радіофізичний, біологічним і хімічним факультетами з залученням провідних фахівців базових науково-дослідних інститутів і спеціалістів Центральної клінічної лікарні Укрзалізниці.



Студенти отримують знання з системного аналізу і розробки фізико-математичних і лабораторних моделей конкретних фізичних процесів у біологічних об'єктах і фізико-технологічних процесів для вдосконалення медичної діагностики і терапії, а також глибокі знання з фізичних методів дослідження таких об'єктів, отримання та обробки медичних зображень з допомогою комп'ютерної рентгенівської, ядерної магніторезонансної, позитронної емісійної, ультразвукової та іншої томографії.


Працевлаштування

Випускники – медичні фізики, які успішно закінчили навчання, мають можливість працювати в провідних базових наукових і науково - виробничих центрах, таких як:

  • Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України;
  • ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України;
  • Інститут медичної радіології імені Ф. П. Григор'єва АМН України;
  • Фізико-технічний інститут низьких температур НАН України;
  • Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України;
  • «Радмір» ДП ВАТ «Науково - дослідний інститут радіотехнічних вимірювань»

а також з успіхом працювати викладачами у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, загальноосвітніх школах.


Біомедичні нанотехнології

Біомедичні нанотехнології – галузь сучасної науки і технологій, що базується на застосуванні нанотехнологій у біомедицині шляхом використання біонаноструктур у якості матриці для синтезу наноматеріалів та тканинної інженерії, як компонентів електронних пристроїв, наноконтейнерів для цілеспрямованої доставки фармакологічних агентів та нанороботів для тераностики різноманітних захворювань на молекулярному рівні.

Область професійної діяльності біомедичних нанотехнологів включає:

  • Нанобіосенсорику: розробка нових високочутливих екпрес-методів визначення різних молекул;
  • Матеріалознавство: дизайн та функціоналізація наночастинок, мікроскопія, томографія;
  • Тераностику: розробка систем спрямованої доставки лікарських засобів на основі нанорозмірних систем;
  • Молекулярну медицину: дослідження молекулярних основ різних захворювань, пошук ефективних методів їх діагностики та лікування;
  • Комп’ютерну біоінженерію: симуляція функціонування біологічних макромолекул та їх комплексів, прогнозування просторової структури біополімерів, математичне моделювання процесів, що відбуваються у живих системах, комп’ютерний дизайн лікарських засобів.

У ході навчання за освітньою програмою «Біомедичні нанотехнології» студенти мають змогу отримати фундаментальну підготовку та засвоїти знання з природничих наук (фізики, хімії, математики, біології), програмування та комп’ютерного моделювання у біології та медицині, опанувати основи молекулярної біо- та генної інженерії, сучасні методи медико-біологічних досліджень та діагностики, зокрема комплекс біохімічних та біофізичних методів, включаючи молекулярну спектроскопію та різні види мікроскопії, оволодіти сучасними методиками молекулярної медицини.

Основними місцями працевлаштування випускників освітньої програми «Біомедичні нанотехнології» є вітчизняніта зарубіжні науково-дослідні центри та клініки, установи Національної академії наук та Національної академії медичних наук, лабораторії, лікувально-діагностичні центри та інші заклади біомедичної спрямованості.