Новини

  • Поделиться в VK
  • Поделиться в Facebook
  • Поделиться в Google+
  • Поделиться в Twitter
  • Количество просмотров 252

1 вересня 2023 року

Щорічний захід для аспірантів PhD Event 2023 асоціації FuseNet

Щорічний захід для аспірантів PhD Event 2023 асоціації FuseNet

З 23 по 25 серпня у Федеральній політехнічній школі Лозанни (EPFL), Швейцарія, відбувся щорічний захід для аспірантів PhD Event 2023 асоціації FuseNet

Асоціація FuseNet – це європейська платформа для координації освіти в галузі керованого термоядерного синтезу, до складу якої Каразінський університет входить уже багато років завдяки визнанню світового рівня підготовки кадрів у цій галузі в нашому університеті. Участь Каразінського університету в асоціації FuseNet є унікальним прикладом, коли Євросоюз компенсує університету всі витрати на підготовку таких кадрів. Це дає можливість університету сплачувати відрядження для магістрів і аспірантів на конференції та школи в Україні та за кордоном.

Основною метою заходу є надати аспірантам можливість обговорити свою роботу один з одним та з дослідниками з міжнародної спільноти термоядерного синтезу, а також встановити корисні контакти для їхньої професійної кар’єри. Цьогоріч у заході взяли участь 130 аспірантів з 18 європейських країн. Учасники ділилися результатами своєї роботи у формі доповідей, що дало змогу осягнути низку напрямів, якими зараз займається молоде покоління дослідників. Я представила доповідь за результатами своїх дисертаційних досліджень на тему «Динаміка плазмового потоку, що генерується магнітоплазмовим компресором із поздовжнім магнітним полем».

Основними доповідачами були представники від Європейської Комісії, EUROfusion, F4E, EPFL, Інституту фізики плазми Макса Планка та Daphne Technology. Вони висвітлили фундаментальні аспекти європейської програми термоядерного синтезу. Зокрема, потужним був виступ Джанфранко Федерічі, керівника відділу технологій термоядерного синтезу EUROfusion. У своїй доповіді він приділив увагу надважливій на цей час проблемі, яка полягає у недостатньому числі молодих спеціалістів. На жаль, перше покоління фахівців або збираються відійти від науки, або вже її залишили. Разом із тим, попри значні зусилля, спрямовані на підготовку саме фізиків, галузі критично не вистачає фахівців інженерних спеціальностей: щорічно в європейських країнах на 200 аспірантів-фізиків, що спеціалізуються на термоядерному синтезі, випускають лише 20 інженерів. Ці проблеми є глобальними, проте я особисто пишаюся тим, що українські випускники роблять значущий внесок у дослідження та розробку по всьому світу.

Аспіранти мали можливість відвідати екскурсії до лабораторій у Швейцарському плазмовому центрі та CERN, що чудово доповнило програму заходу. Найбільшою експериментальною установою Швейцарського плазмового центру є Токамак TCV (Tokamak à Configuration Variable), де вивчають фізику термоядерного синтезу, а також проводять дослідження нових та альтернативних шляхів вирішення технологічних проблем для майбутніх прототипів електростанцій, як-от DEMO.

Ще однією експериментальною установкою є RAID (Resonant antenna ion device). Цей пристрій є перспективним кандидатом у якості генератора плазми для джерел негативних іонів водню для ITER.

Але напрями досліджень у плазмовому центрі не обмежуються термоядерним синтезом. Фізики-плазмісти разом із біологами вивчають застосування низькотемпературної плазмидля дезінфекції рідин і поверхонь, а також технології обробки насіння для сільськогосподарських потреб. Учені показали, що за допомогою діелектричного бар’єрного розряду за атмосферного тиску можна повністю стерилізувати поверхню, зараженубактерією E.Coli, за 10 хвилин, а рідину – за 50 хвилин. Варто додати, що плазмові стерилізатори на основі діелектричного бар’єрного розряду активно розробляють і в Харкові, а в 2023 році проєкт ННЦ ХФТІ за моєї участі став переможцем конкурсу Національного фонду досліджень України.

Лозанна виявилася неймовірно гарним та наповненим життям містом, визначною прикрасою якого є Женевське озеро. Попри несподівано нестерпну спеку, учасники змогли насолодитися також і відвідуванням Олімпійського музею.

Щиро дякую організаторам та учасникам заходу за цінний досвід та приємні враження!