Наукова діяльність


Звіт про наукову діяльність ФТФ у 2022 р.(презентація)

Звіт про наукову діяльність ФТФ у 2021 р.(презентація)

Звіт про наукову діяльність ФТФ у 2020 р.(презентація)

Звіт про наукову діяльність ФТФ у 2019 р.(презентація)

Звіт про наукову діяльність ФТФ у 2018 р.(презентація)

6 січня Вчена рада ФТФ заслухала та ухвалила звіт про наукову роботу в 2018 році.

Тут на окрему увагу заслуговує кожен слайд.

Професор В.М.Трусова – переможець одразу трьох Всеукраїнських конкурсів протягом одного року – с. 5.

Випускник ФТФ Євген Казаков – лауреат престижної міжнародної премії – с. 7.

Студенти ФТФ за рік опублікували 18 статей – с. 12;

здобули три (!) перемоги на Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт 2018 року – с. 13.

Студент третього курсу Влад Унукович опублікував наукову статтю в журналі з імпакт-фактором 6.6 (!) – с. 14.

Студента Олега Івахненка нагороджено престижною японською премією – с. 15.

Студент Олександр Бурлаєнко виграв гранти та протягом цього літа відвідав 4 (!) міжнародні школи – с. 17.

Науковці ФТФ опублікували 5 (!) монографій – с. 24.

Кількість статей, які опублікували науковці ФТФ, є більшою, ніж у радіофізичного, а також у фізичного разом із Інститутом астрономії – с. 28, хоча фінансування більше у радіофізиків – с. 32.

2018 року науковці ФТФ виконували 4 (!) проекти УНТЦ…


Звіт про наукову діяльність ФТФ у 2017 р.(презентація)


Звіт про наукову діяльність ФТФ у 2014 р. (презентація)

Розробки науковців факультету (презентація).


Фізтехівська наука: минуле та майбутнє

С.В.Дудін, заступник декана ФТФ з наукової роботи

(зі статті у газеті "Харківський університет")

Нещодавно наш факультетет відсвяткував 50-річчя. Звісно, це був привід підбивати підсумки. За 50 років факультет випустив понад 3000 фахівців у передових галузях фізичної науки. Більшість випускників факультету – успішні люди, які займаються науковими дослідженнями. Понад 30% випускників мають наукові ступені. Двоє випускників посідали високі державні посади, працювали в Уряді України, відповідаючи за наукову галузь. Факультет зробив значний внесок до світової наукової скарбниці. До державного реєстру внесено три відкриття (з більш, ніж двох тисяч, наявних у реєстрі), зроблені випускниками факультету. Усьому світу відомі прізвища наших професорів, випускників факультету: В. Ажажі, М.Азарєнкова, О. Бакая, В. Бар’яхтара, Д. Волкова, С. Гнатченка, В. Зеленського, І. Карнаухова, С. Пелетмінського, В. Семиноженка, В. Сторіжка, М.Харченка, М. Шульги, В. Воєводіна, І. Залюбовського, В. Клепікова, К. Степанова, В. Терешина, В. Сльозова, Ю. Слюсаренка, В. Толока... Серед випускників факультету – більше десяти лауреатів Ленінської премії, понад п'ятдесят лауреатів Державних премій СРСР, УРСР та інших республік, близько тридцяти членів Національної академії наук України і Російської академії наук, плеяда директорів установ НАН України та промислових підприємств.

Сьогоденням фізтехівської науки теж можна пишатися, навіть на тлі такої славетної історії. Зараз на ФТФ працюють 30 викладачів та близько 100 наукових співробітників, які беруть активну участь в дослідженнях «на передньому краї» світової науки. Тільки минулого року фізтехівськими викладачами та науковцями видано 5 монографій та 160 статей, з яких 70 – у провідних міжнародних виданнях. За останні 5 років ми маємо захист 17 кандидатських та 4 докторських дисертацій.

Науковці ФТФ працюють над такими сучасними задачами, як фізика наночастинок і наноматеріалів (проф. М.О.Азаренкова, І.Б.Денисенко), вивчення проблем нагрівання термоядерної плазми (проф. І.О.Гірка, В.С.Михайленко), проблеми теоретичної ядерної фізики (проф. І.М.Адаменко, Ю.А.Бережний та В.Д.Ходусов), фізики плазми та плазмових технологій (проф. В.М.Береснєв, О.А.Бізюков, В.О.Лісовський), сучасні біомедичні дослідження (проф. Є.О.Баранник та Г.П.Горбенко). Тематика робіт О.Б.Заславського – це чорні діри, кротові нори, самогравітуюча екзотична матерія та темна енергія. Нещодавно співробітники кафедри ядерної та медичної фізики О.П.Щусь, В.Є.Ковтун із колегами успішно закінчили сеанс роботи на фрагмент-сепараторі КОМБАС – єдиній унікальній установці України в Об’єднаному інституті ядерних досліджень (г. Дубна). Отримано найвищі в світі інтенсивності вторинних пучків радіоактивних ядер, які будуть використані для синтезу надважких елементів. Інші їхні колеги С.С. Раткевич і С.І.Панасенко у колаборації з науковцями Баксанської нейтринної обсерваторії РАН відкрили двонейтринне К-захоплення — передбачуваний теорією рідкісний ядерний процес, викликаний слабкою взаємодією і пов’язаний із природою нейтрино. Є фізтехівські розробки і в космосі: «Степ-Ф»- супутниковий телескоп електронів і протонів (керівник розробки – О.В.Дудник), призначений для дослідження динаміки радіаційних поясів Землі, було запущено на космічному апараті Коронас-Фотон. На ФТФ займаються не лише фундаментальною наукою, велику увагу у нас приділяють і прикладним дослідженням. Згадаю тільки цикл робіт під керівництвом В.Г.Рудичева, що впроваджені при будівництві сухого сховища відпрацьованого ядерного палива Запорізької АЕС, економічний ефект від яких, починаючи з 2001 року, склав близько 4,5 мільярдів гривень. Результати цих робіт представлено на здобуття Державної премії України.

Не буду довго перераховувати всі здобутки «дорослої» та студентської науки, їх дуже багато, але відзначу, що фізтехівці завжди намагаються бути попереду на будь-якому рівні: українському, європейському, світовому. Так, буквально вчора студентка ФТФ Катерина Артюшенко виборола друге місце на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт у галузі фізики. У січні цього року двом випускникам Фізтеху, Д.Рафальському та А.Стєрвоєдову було вручено Премію Президента України для молодих вчених (див. фото). Той таки Дмитро Рафальський переміг у надзвичайно конкурентному європейському конкурсі та виборов дворічний грант IIF фонду імені Марії Кюрі. Тепер він працює у Парижі в одному з найвідоміших світових наукових та освітніх центрів Ecole Polytechnique. Як його колишній науковий керівник, я дуже радий за Дмитра, та й усі ми можемо пишатися, що науковий рівень, що він отримав на ФТФ, дає йому можливість бути не просто конкурентоспроможним на світовій арені, але й займати гідне місце серед кращих.

На завершення хочеться висловити сподівання, що за славетним минулим та гідним сучасним фізтехівську науку чекає яскраве майбутнє.