Закордонні практики


Єлизавета Єделькіна (група ТЯ-51 ФТФ):

Цієї осені фізтех направив мене на двомісячне стажування до Університету Paris-Saclay, відділ теоретичної фізики в Інституті ядерної фізики (IPNOrsay), який знаходиться в місті Орсе, Франція. Джерелом фінансування цього стажування був грант від програми Erasmus+.

Під час стажування я відвідувала семінари в інституті та конференцію «Lightcone2019», темою яких була квантова хромодинаміка. Ці лекції були корисними для мене, адже я отримала нові знання та дізналася, що квантова хромодинаміка швидко розвивається та наповнена цікавими, новими ідеями.

Під час стажування я працювала над темою «InclusivePhotoproductionofJ/PsiviaVectorMesonDominance». Результати моєї роботи можуть бути частиною проєкту, що може бути корисним для формування фізичної програми майбутнього USElectron-IonCollider. За результатами мого стажування мені запропонували подальшу співпрацю та запросили на друге двомісячне стажування в лютому-березні до IJCLab. Цього разу темою дослідження було «HadroproductionofJ/PsiwithHiggsBosonProduction».

Ці стажування були цікавими та однозначно корисними для мене. Вони допомогли мені покращити мій рівень знань з квантової теорії поля та набути досвіду, які необхідні для участі в теоретичному дослідженні.


Максим Маловиця

аспірант фізтеху

Китайський Інститут з Атомної Енергетики (КІАЕ) разом із Міжнародним Агентством з Атомної Енергетики (МАГАТЕ) організували координаційний дослідницький проєкт, метою якого є верифікація існуючих комп’ютерних програм з моделювання ядерних реакторів за результатами роботи експериментального реактора Китаю. У проекті беруть участь близько двадцяти країн, у тому числі й Україна. Для обговорення особливостей верифікації та порівняння результатів проводять науково-технічні засідання. В одному з таких засідань у м. Пекін, Китайська Народна Республіка, брав участь аспірант фізтеху Максим Маловиця.

«Основною метою мого перебування у м. Пекін була верифікація комп’ютерних програм, які я використовую для проведення досліджень по дисертаційній роботі. На думку головуючого на засіданні та за згодою всіх учасників верифікація та порівняння програм різних організацій були проведені успішно. Під час дискусій я отримав корисні коментарі та поради з покращення нашого програмного забезпечення. Також був отриманий важливий досвід з верифікації програм для моделювання ректорів за результатами роботи реальної установки. Були налагоджені контакти з багатьма організаціями, які займаються дослідженням і моделюванням реакторів.

Для учасників заходу було організовано дуже цікаву екскурсію до КІАЕ. Там нас зустрів президент інституту. Він разом із представником МАГАТЕ в урочистій обстановці розповів про важливість розвитку атомної енергетики та міжнародної взаємодії. Після чого ми відвідали саме той реактор, який ми моделювали. Це було не тільки корисно для покращення розрахунків, а й поширило розуміння роботи реакторів у цілому.

Цікавою була не лише наукова частина поїздки. Дуже сподобалась і культурна частина мого візиту до Китаю (хоча деякі з їх кулінарних витворів були для мене трохи гоструватими). Була й екскурсія на Велику Китайську Стіну, і прогулянка мальовничими традиційними китайськими вуличками. Дуже вразила організованість та чуйність приймаючої сторони.

Мене було запрошено на подальші засідання та онлайн-конференції за проєктом, що свідчить про зацікавленість міжнародних організацій у спеціалістах, яких готує наш університет.» - каже Максим.

Поїздку було сплачено за рахунок спеціальних коштів Каразінського університету.


Настя Чеховська,

аспірант кафедри ядерної та медичної фізики:

«З 4 по 7 червня 2019 року Радою Європейського Союзу спільно з Міністерством досліджень та інновацій Румунії, а також Інститутом ядерних досліджень (RATEN ICN) були організовані конференції FISA 2019 і EURADWASTE '19.

Цілями конференції FISA 2019 були:

1. Надати інформацію про прогрес і основні досягнення (близько 90 проектів), виконаних у межах програми Horizon 2020.

2. Розглянути останні пропозиції ЄС про нові Дослідницькі програми на період 2021-2027, програми «Горизонт Європа» і «Євратом. Дослідження і навчання ».

Кожен молодий дослідник може взяти участь в одній із цих програм і отримати достатнє фінансування для своєї наукової діяльності.

У конференції EURADWASTE'19 з безпеки реакторної системи та поводження з радіоактивними відходами були задіяні всі зацікавлені сторони: дослідні та освітні установи, наукові інститути, промисловість, технологічні платформи, європейські форуми та європейське громадянське суспільство, а також міжнародні організації.

Паралельний захід Європейської мережі ядерної освіти (ENEN), до якої входить і Каразінський університет, а саме - PhD Event & Prize, а також і технічні семінари охоплювали актуальні теми досліджень FISA 2019 і EURADWASTE '19. У конкурсі взяло участь 20 аспірантів з яких 3 стали призерами та отримали гідну винагороду за свою працю.

FISA 2019 і EURADWASTE'19 запускають щорічний студентський конкурс аспірантів міжнародного дослідницького та навчального співтовариства в галузі ядерної енергетики.»


Андрій Лобасенко, студент ТЯ-61 групи

кафедри теоретичної ядерної фізики та вищої математики імені О.І.Ахієзера

«Цієї весни я поїхав у відрядженні до Франції з метою пройти стажування в Університеті Paris-Sud XI, а точніше у Лабораторії Лінійного Прискорювача (LAL), що знаходиться у передмісті Парижа. Направлений я був на стажування фізико-технічним факультетом (спеціальність – прикладна фізика та наноматеріали). Взагалі, метою моєї поїздки було додаткове вивчення матеріалу поза тим курсом, за яким я навчаюсь, а також використання моїх знань у науковому проекті. Крім того, я хотів знайти нові зв’язки у науковому середовищі. Можу тільки сказати, що це стажування перевищило всі мої сподівання і я отримав неоціненний досвід за ці два місяці.

Поїздка фінансувалася за рахунок програми Erasmus MIC, яка повністю покривала всі витрати.

Підсумовуючи вищесказане, можу зазначити, що ця поїздка була дуже корисною для отримання нових знань і обміну досвідом. Я ознайомився з процесом та отримав досвід наукової праці у Франції.»


Юлія Балькова (група ТЯ-44)

Починаючи вже з другого-третього курсу, студенти нашого факультету активно долучаються до міжнародних освітніх та наукових заходів, як-то різноманітні школи, воркшопи та конференції. Встановлення наукових та дружніх зв’язків є дуже важливим для будь-якого науковця, адже потім вони можуть бути корисними для співпраці та подальшої наукової роботи.

Цього року мені пощастило стати учасницею CERNSummerStudentProgramme разом із понад трьомастами студентами з усього світу. Мій термін перебування там був мінімально можливим – вісім тижнів. Протягом п’яти з них я мала можливість прослухати чимало курсів лекцій з різних галузей теоретичної та експериментальної фізики від провідних науковців Європи та Америки. Лекції висвітлювали такі теми: фізика елементарних частинок, фізика прискорювачів та детекторів, електроніка, обробка даних, статистика, Стандартна модель та теорії поза нею, надпровідність, фізика аромату, фізика астрочастинок, фізика нейтрино, космологія, технології майбутніх колайдерів та медична фізика. Також я відвідала деякі воркшопи, наприклад, з ROOT та з побудови власного детектора частинок, а також експерименти ЦЕРНу.

Та найважливішою, на мій погляд, частиною перебування там є виконання власного проекту. Я співпрацювала з експериментом NA61/SHINE (SPSHeavyIonandNeutrinoExperiment) і у рамках свого проекту вимірювала часову роздільну здатність одного з детекторів, що допомогло скоригувати умови проведення вимірювань для подальшої їх обробки. Наразі я маю можливість і надалі співпрацювати з цим експериментом та виконати магістерську роботу під керівництвом його співробітників.

Важливим аспектом є також те, що у рамках цієї програми студент є співробітником ЦЕРНу, тож отримує зарплатню, достатню для проживання, харчування та подорожей, а витрати на дорогу до Женеви та назад оплачуються окремо залежно від того, як далеко знаходиться almamaterстудента.


Бурлаєнко Олександр (група ТЯ-41)

На нашому факультеті поширена практика навчання або стажування у провідних науково-дослідних інститутах та університетах як нашої країни, так i інших країн. Також не менш популярні студентські літні школи. Так, протягом літа 2017 року я відвідав чотири міжнародні студентські програми, а саме:

  • International School of Physics "Enrico Fermi", тема: “Physics of and Science with X-Ray Free Electron Lasers”; (25.06.2017-01.06.2017)
  • First Zagreb School on Theoretical Physics (03. 07.2017 – 07.07.2017)
  • Summer School (GraSpa 2017) in Particle and Astroparticle Physics of Annecy-le-Viex (20.07.2017 – 26.07.2017)
  • Utrecht Summer School on Theoretical Physics (14.08.2017 – 25.08.2017)

Я вже вдруге беру участь у літній школі «Енріко Фермі», але цього року я прослухав курс «Physics of and Science with X-Ray Free Electron Lasers».

Рентгенівські лазери на вільних електронах (Х-ray FELs) дають нам можливість вперше вивчити структури та динамічні процеси атомної та молекулярної системи в ангстрем-фемтосекундному просторово-часовому масштабі.

Я прослухав близько 20 лекцій на тему X-ray FELs. Зокрема, були лекції про будову та принцип роботи прискорювачів для отримання лазера, багато глибоких лекцій, де пояснювали теоретичну фізику, яку закладено у X-ray FELs (від оптики до випромінювання релятивістських електронів і т.п.), а закінчили темою про можливе майбутне впровадження X-ray FELs у прикладні науки.

Я зміг взяти участь у цій школі завдяки тому, що отримав стипендію від Італійської Фізичної Спільноти (SIF), яка покрила усі витрати на внесок за участь, а також за проживання.

Наступною школою була «First Zagreb School on Theoretical Physics», яка складалася з двох тижнів. Я брав участь у другому тижні роботи школи.

Перший тиждень школи (26-30 червня) було присвячено феноменології та космології частинок. Теми програми включали: стандартну модель, фізику аромату, пертурбативну КХД, темну речовину, космологію та реліктове випромінювання, космічні промені, великомасштабні структури.

Другий тиждень (3-7 липня) було зосереджено на математичній фізиці та конденсованій речовині з темами: квантова заплутаність, фізика чорних дір, теорія вищих спінів, розрахунки перших принципів для прогнозування структури кристалів, розрахунки функціональної теорії відтворюваності в площині, характеристика ЯМР, кореляційні функціонали, мікроскопічна теорія тертя.

Всі витрати на проживання взяла на себе приймаюча сторона.

Третьою школою була школа GraSpa 2017. Метою школи було викладення фізики елементарних частинок та фізики астрочастинок студентам 3 та 4 курсів фізичного напрямку, у той самий час зачіпаючи найновітніші результати та теорії у цих сферах. Школу було організовано разом з CERN, тому протягом тижня студенти мали можливість зануритися в міжнародну дослідницьку атмосферу CERN і провести багато часу у спілкуванні з науковцями, що працюють у галузі фізики елементарних частинок та фізики астрочастинок.

Лекції охоплювали як теоретичні, так і експериментальні обгрунтування фізики LHC, нейтрино, фізики аромату та фізики астрочастинок (темної матерії та космічних променів). Також були проведені заняття з обчислювальними інструментами – «ROOT», екскурсії на прискорювачі та детектори CERN та були організовані сесії для запитань.

У школі була можливість отримати «travel grant», який покривав мої витрати на дорогу до школи. А проживання було надано та організоване приймаючою стороною.

Останньою, але не менш цікавою школою була Utrecht Summer School on Theoretical Physics. Я брав участь у цій школі разом з Лобасенко Андрієм та Лунячеком Олегом (студенти четвертого курсу, групи ТЯ-41 ФТФ).

Літня школа проходила з 14 по 25 серпня 2017 р. при Утрехтському університеті. За цей час ми прослухали лекції із квантової механіки, електродинаміки та статистичної фізики.

Було цікаво побачити, як по-іншому викладають той самий матеріал студентам у Нідерландах. Але найцікавіше було те, що ми повинні були зробити, а потім презентувати проект на одну із запропонованих тем. Я, Андрій та Олег – обрали тему: «Електрмагнітні поля у зіткненнях важких іонів». У кожної групи був науковий керівник, який допомагав відповідями на наші запитання.

Також, як і в інших програмах у школі була можливість отримати грант, який був надан приймаючою стороною і покривав мої витрати на внесок за участь, а також за проживання.

Метою моєї участі у цих школах було отримання теоретичних знань у галузі теоретичної фізики та ознайомлення з сучасними методами і обладнанням для проведення експериментів на прискорювачі.

Подібна активність є надзвичайно корисною та важливою для подальшої наукової діяльності. Насамперед тому, що вона дає гарну можливість не лише вчитися у провідних учених світу, але й презентувати результати своєї роботи, скоригувати свою майбутню діяльність у науковій галузі та зрозуміти свій рівень підготовки.

Літні школи – це чудова можливість поглибити свої знання з різних аспектів фізики, знайти нових друзів та взагалі відмінно провести час.


Максим Люль (група ТЯ-61), Тарас Горбатюк (група ТЯ-42)

З 12 по 21 липня Максим Люль (група ТЯ-61) та Тарас Горбатюк (група ТЯ-42) брали участь у трансєвропейській школі з фізики високих енергій, що відбулася в Словенії. Учасниками школи стали студенти найкращих вишів Європи, лекторами - провідні науковці, що беруть участь у найвизначніших експериментах сьогодення.
Для Максима то була вже друга літня школа цього літа, а це лише зайвий привід сказати, що фізтех – найкращий, і студентів нашого факультету завжди радо вітають на різних школах та обмінах міжнародного рівня.

Як можна зрозуміти з назви, школу було присвячено фізиці високих енергій. Більшість із того, про що йшлося на теоретичних лекціях наші студенти знали, адже відвідували подібні курси на факультеті, але, безумовно, було і багато нового для них. Стандартна модель та її розширення, теорія слабкої взаємодії, бозон Хіггса та його роль у фізиці частинок - дуже страшні назви, які ще декілька років тому, ймовірно, лякали, але завдяки лекціям в університеті хлопці тепер не лише не жахаються подібних назв, але й з задоволенням можуть подискутувати на ці теми, особливо коли диспут ведеться з талановитими студентами та видатними науковцями (як і було на школі).

Оскільки Максим Люль є студентом кафедри теоретичної ядерної фізики, то він майже ніколи не мав справи з питаннями, що стосувалися експерименту (детектори, прискорювачі, обробка та аналіз експерименту), і йому було достатньо важко зрозуміти зміст лекцій на цю тему, але викладачі радо відповідали на всі питання, тому школа, можна сказати, відкрила для нього інший бік фізики частинок.

Максим: «На мою думку, життя - це неперервний рух вперед, самовдосконалення, вивчення чогось нового; і надзвичайно добре, що студенти нашого факультету мають змогу брати участь у подібних школах, пізнавати невідоме, та як наслідок вдосконалюватися та зростати, відкриваючи "нові горизонти".
Якщо ти хочеш, щоб тіло почало рухатися, йому потрібно передати імпульс, і саме фізтех дає цей поштовх. У моєму випадку імпульс просто величезний, адже зараз я навчаюсь за програмою подвійних дипломів у Франції (до речі, відгук про школу пишу з Парижу), хоча ще минулого року про таке і мріяти не міг. Отже, якщо зміг я, то зможеш і ти, головне старатися та сумлінно працювати, а результат не змусить на себе чекати.»


Гречко Ярослав

З 18 по 22 червня 2017 року у місті Брайтон (Великобританія) проходила 21-а міжнародна конференції з імпульсної потужності. Захід було організовано товариством ядерної та плазмової науки Інституту інженерів електротехніки та електроніки (IEEE Nuclear and Plasma Sciences Society).

Конференція з імпульсної потужності – це форум для обговорення всіх аспектів науки, техніки та застосування імпульсної потужності. Імпульсна потужність, техніка використання електричної енергії для генерації коротких імпульсів високої потужності використовуються у широкому діапазоні застосувань від фізики плазми та генерації пучків заряджених частинок до промислових та медичних застосувань.

Захід проходив в готелі “Hilton Metropole Hotel” на березі протоки Ла-Манш міста Брайтона, розташованого на південному узбережжі Англії. Брайтон є популярним містом, де проходили та проходять численні національні та міжнародні конференції. Брайтон – це одне з найбільших міст Англії, яке має давню історію, ще з римських часів. Його новітня історія – це приморський курорт, який має такі визначні пам’ятки як Brighton Pier, Royal Pavilion та новий British Airways i360.

Конференція включала проведення пленарних, усних та стендових доповідей, на яких учені з різних країн світу мали можливість представити свої здобуті наукові результати, поспілкуватися та обмінятися контактами. Кількість учасників конференції налічувала близько 500 осіб. При такій кількості учасників я був єдиним представником з України.

Незважаючи на насичену технічну програму конференції організаційний комітет проводив численні соціальні заходи, які давали учасникам можливість створення нових знайомств та відмінного проведення часу. Соціальні заходи включали вітальний прийом, екскурсію до British Airways i360 та офіційний банкет.

Поїздка відбулася завдяки студентському гранту, який організаційний комітет конференції виділяв студентам та аспірантам для участі у конференції. Він покривав проживання в готелі та організаційний внесок, який включав усі заходи та харчування.



Максим Люль

З 4 по 17 червня 2017 я був учасником Літньої школи з фізики елементарних частинок, яку організовував Міжнародний центр теоретичної фізики Абдус Салама, м. Трієст, Італія. По-перше, мене вразило те, що я був єдиним учасником з України та Росії. Це, я вважаю, дуже яскравий показник того, що наш факультет є одним із кращих на території України. І дійсно, коли ти можеш попросити рекомендацію у викладача фізтеху з індексом Хірша понад 15, то це варто на увагу.

Школа зібрала учасників з усього світу: США, Канади, Мексики, Індії, Японії, Німеччини, Швейцарії... Всі, здавалося б, різні, але з легкістю знаходили спільну мову. Упевнений, що ніде більше не можна знайти такої атмосфери, як на подібних школах, адже коли люди об'єднані спільними інтересами, коли тебе оточують успішні мотивовані учасники, то ти і сам мимоволі стаєш мотивованим і успішним. Цікаві лекції, відкриті і по-доброму божевільні учасники зробили цю школу просто незабутньою. Уже пройшло п'ять днів, а я до сих пір під враженням (думаю це надовго)!

Дуже здорово, коли ім'я твого факультету говорить саме за себе, і його студентів із задоволенням приймають в якості учасників в різні школи / обміни / стажування.

Отже, якщо ти абітурієнт, то подача документів на фіз-тех, на мій погляд, це найправильніше рішення, адже факультет, в першу чергу, навчить тебе мислити, а це найголовніше, що повинен дати університет. А якщо ще й докладати зусилля і наполегливо займатися, то і твоє повідомлення з'явиться в розділі «Закордонна практика».


Глазков Антон

У нашому навчальному закладі широко поширена практика навчання у провідних науково-дослідних інститутах як нашої країни, так i інших країн. Так, на перiод з 5 по 13 листопада кафедра прикладної фізики та фізики плазми фізико-технічного факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна направила мене для навчання до Лабораторії нейтронної фізики імені Франка Об’єднаного інституту ядерних досліджень, що знаходиться у м. Дубна (Московська обл., Російська Федерація).

Метою цієї поїздки було отримання практичних навичок та теоретичних знань у галузі нейтронної фізики та ознайомлення з сучасними методами і обладнанням для проведення експериментів на прискорювачі.

Під час перебування в цьому студентському відрядженні я відвідав багато лекцій та практикумів, що значно підвищило мій рівень знань у галузі нейтронної фізики та фізики прискорювачів. Були налагоджені дружні стосунки та здобуті дуже корисні контакти з вченими різних країн. У вільній невимушеній обстановці проходило дуже цікаве та корисне спілкування з викладачами та студентами різних навчальних закладiв свiту. Культурне дозвілля було дуже цікавим та креативним.

Окремо слід зазначити, що оргкомітет цієї навчальної школи фінансував проїзд, проживання у готелі та харчування на час перебування в м. Дубна.

Подібні поїздки дуже корисні та важливі для подальшої наукової діяльності. Насамперед тому, що дають можливість не лише навчитися у провідних учених світу, але й показати результати своєї роботи, скоригувати свою майбутню діяльність в науковій галузі.


Катруха Антон Вадимович

Звіт про перебування в Науковій школі з фізики в Швейцарії Катрухи Антона Вадимовича.

Я брав участь у Науковій школі з фізики на базі ЦЕРН в Женеві (Швейцарія) з 12 по 17 вересня 2016 року.

У робочому кабінеті ЦЕРН я прослухав лекції про Стандартну модель, темну матерію, пристрої, досягнення і цілі Великого адронного коллайдера, про відкриття бозона Хіггса, а також про альтернативні теорії. Більшість лекцій вели працівники ЦЕРНу з України та Росії російською мовою, але деякі лекції були англійською.

Нашу групу призерів 3 етапу конкурсу захисту робіт Малої Академії Наук України водили по лабораторіях і виробничих приміщеннях, у тому числі і на універсальні детектори Великого адронного коллайдера ATLASіCMS (Франція) – вони є одними з найбільш важливих його компонентів, де реєструються нові частинки. Про їхній устрій, значення і відмінності розповідав нам один із працівників прямо на місці.

В одній із лабораторій нам дозволили спорудити свою власну камеру Вільсона на основі охолодження сухим льодом, попередньо пояснивши нам принцип її роботи, устрій, історію відкриття, а також техніку безпеки при її виготовленні. Ми мали можливість спостерігати за треками, які залишили різні частинки в парах спеціального спирту. Потім ми ділилися досвідом, якого роду треки ми бачили, і намагалися їх намалювати на дошці, а також передбачити, який частинці вони відповідають. Після цього нам навели правильні відповіді з поясненнями.

Також ми порахували кількість треків на хвилину і вирахували, що ККД нашої камера становить приблизно 12%. На даху одного з будинків нам показали крізь телескоп Сатурн і поверхню Місяця. Цікаво було побувати в штаб-квартирі ООН, де представник України розповів нам про цю установу, походити вулицями Женеви і подивитися на її пам'ятки.

Хочу висловити величезну подяку Малій Академії Наук України за те, що організували таку дорогу, але незабутню поїздку!


Бурлаєнко Олександр

З 8 по 13 липня 2016 року проходив один з найбільш значущих культурних заходів Фізичного Товариства Італії – літня школа з квантової фізики: International School of Physics "Enrico Fermi", „Foundations of Quantum Theory” (http://en.sif.it/activities/fermi_school/mmxvi).

Протягом тижня ми прослухали близько 32 годин лекцій на теми квантової оптики, квантової механіки Гейзенберга, про роль маси та часу у квантовій механіці та інші. Крім того, всі студенти представили доповідь про свої дослідницькі проекти.

Крім лекцій, які проводилися у „Villa Monastero” у Варенні на озері Como, для нас було організовано чудову культурну програму. Нам пощастило відвідати “Vezio Castle”, побувати у готелях Beretta, Eremo Gaudio та Montecadeno, а також у багатьох маленьких місцевих ресторанах, які вразили своєю смачною традиційною кухнею та теплою атмосферою. Кожного дня після лекцій ми вівідувалу музеї та замки Варенни. Культурна програма дала нам можливість не лише трішки відпочити від лекцій, а й чудово провести час у спілкуванні з цікавими людьми та пізнати історію Італії та міста Варенна.

Незважаючи на те, що наш день був розписаний з ранку і до вечора, ми знаходили час для прогулянок містом. Зазвичай це були прогулянку парком або набережною під час якої обговорювалися як питання з приводу лекцій, так і розповіді про себе.

Всі витрати на проживання, харчування та екскурсії взяла на себе приймаюча сторона.

Фізико-технічний факультет у літній школі представлял студент третього курсу Бурлаєнко Олександр.


Семенова Катерина, Лаврик Оксана

З 4 по 8 липня 2016 року в Університеті Страсбурга проходила літня школа з фізики живої речовини (http://esc.u-strasbg.fr/index.php ), яку було організовано факультетом фізики та інженерії Університету Страсбурга спільно з науково-дослідним центром CRC 1027 університету Саар (Саарбрюкен, Німеччина).

Протягом тижня ми прослухали близько 20 годин лекцій на теми колективного ефекту, квантової біології, хіральності, руху клітин, перебігу життя і брали участь у практичній роботі в різних науково-дослідних інститутах Страсбурга. Також ми відвідали університет Саар, де для нас було проведено лекції та екскурсію до лабораторій. Крім того, всі студенти представили доповідь про свої дослідницькі проекти.

Крім лекцій, для нас було організовано чудову культурну програму. Нам пощастило відвідати Європейський Парламент, побувати у готелі HoteldeVille і в одному з багатьох маленьких місцевих ресторанів, який вразив своєю теплою атмосферою. Останнього дня було організовано прогулянку лісом. Культурна програма дала нам можливість не лише трішки відпочити від лекцій, а й чудово провести час у спілкуванні з цікавими людьми.

Незважаючи на те, що наш день був розписаний з ранку і до вечора, ми знаходили час для прогулянок містом, адже жили ми в центрі Страсбурга. Архітектура цього міста не залишить байдужим нікого.

Всі витрати на проживання, харчування та екскурсії взяла на себе приймаюча сторона.

Фізико-технічний факультет у літній школі представляли студентки кафедри експериментальної ядерної та медичної фізики Семенова Катерина та Лаврик Оксана.


Гірка Олексій, Гречко Ярослав, Журенко Віталій, Леонович Андрій, Оксенюк Іван, Третяк Красимир, Турянська Олена

13-та літня школа Кудова «На шляху до термоядерної енергії»

З 13 по 17 червня 2016 року у місті Кудова-Здруй (Польща) проходила 13-та літня школа Кудова «На шляху до термоядерної енергії». Захід було організовано Інститутом Фізики Плазми та Лазерного Мікросинтезу, м. Варшава (Польща). Багатонаціональна аудієнція, до складу якої входили студенти, які навчаються в магістратурі, аспіранти та молоді науковці з багатьох країн світу мали можливість розширити свої знання з фізики термоядерного синтезу. Кожен учасник мав можливість представити свої результати наукової діяльності в формі усної доповіді.