Закордонні практики


Максим Люль (група ТЯ-61), Тарас Горбатюк (група ТЯ-42)

З 12 по 21 липня Максим Люль (група ТЯ-61) та Тарас Горбатюк (група ТЯ-42) брали участь у трансєвропейській школі з фізики високих енергій, що відбулася в Словенії. Учасниками школи стали студенти найкращих вишів Європи, лекторами - провідні науковці, що беруть участь у найвизначніших експериментах сьогодення.
Для Максима то була вже друга літня школа цього літа, а це лише зайвий привід сказати, що фізтех – найкращий, і студентів нашого факультету завжди радо вітають на різних школах та обмінах міжнародного рівня.

Як можна зрозуміти з назви, школу було присвячено фізиці високих енергій. Більшість із того, про що йшлося на теоретичних лекціях наші студенти знали, адже відвідували подібні курси на факультеті, але, безумовно, було і багато нового для них. Стандартна модель та її розширення, теорія слабкої взаємодії, бозон Хіггса та його роль у фізиці частинок - дуже страшні назви, які ще декілька років тому, ймовірно, лякали, але завдяки лекціям в університеті хлопці тепер не лише не жахаються подібних назв, але й з задоволенням можуть подискутувати на ці теми, особливо коли диспут ведеться з талановитими студентами та видатними науковцями (як і було на школі).

Оскільки Максим Люль є студентом кафедри теоретичної ядерної фізики, то він майже ніколи не мав справи з питаннями, що стосувалися експерименту (детектори, прискорювачі, обробка та аналіз експерименту), і йому було достатньо важко зрозуміти зміст лекцій на цю тему, але викладачі радо відповідали на всі питання, тому школа, можна сказати, відкрила для нього інший бік фізики частинок.

Максим: «На мою думку, життя - це неперервний рух вперед, самовдосконалення, вивчення чогось нового; і надзвичайно добре, що студенти нашого факультету мають змогу брати участь у подібних школах, пізнавати невідоме, та як наслідок вдосконалюватися та зростати, відкриваючи "нові горизонти".
Якщо ти хочеш, щоб тіло почало рухатися, йому потрібно передати імпульс, і саме фізтех дає цей поштовх. У моєму випадку імпульс просто величезний, адже зараз я навчаюсь за програмою подвійних дипломів у Франції (до речі, відгук про школу пишу з Парижу), хоча ще минулого року про таке і мріяти не міг. Отже, якщо зміг я, то зможеш і ти, головне старатися та сумлінно працювати, а результат не змусить на себе чекати.»


Гречко Ярослав

З 18 по 22 червня 2017 року у місті Брайтон (Великобританія) проходила 21-а міжнародна конференції з імпульсної потужності. Захід було організовано товариством ядерної та плазмової науки Інституту інженерів електротехніки та електроніки (IEEE Nuclear and Plasma Sciences Society).

Конференція з імпульсної потужності – це форум для обговорення всіх аспектів науки, техніки та застосування імпульсної потужності. Імпульсна потужність, техніка використання електричної енергії для генерації коротких імпульсів високої потужності використовуються у широкому діапазоні застосувань від фізики плазми та генерації пучків заряджених частинок до промислових та медичних застосувань.

Захід проходив в готелі “Hilton Metropole Hotel” на березі протоки Ла-Манш міста Брайтона, розташованого на південному узбережжі Англії. Брайтон є популярним містом, де проходили та проходять численні національні та міжнародні конференції. Брайтон – це одне з найбільших міст Англії, яке має давню історію, ще з римських часів. Його новітня історія – це приморський курорт, який має такі визначні пам’ятки як Brighton Pier, Royal Pavilion та новий British Airways i360.

Конференція включала проведення пленарних, усних та стендових доповідей, на яких учені з різних країн світу мали можливість представити свої здобуті наукові результати, поспілкуватися та обмінятися контактами. Кількість учасників конференції налічувала близько 500 осіб. При такій кількості учасників я був єдиним представником з України.

Незважаючи на насичену технічну програму конференції організаційний комітет проводив численні соціальні заходи, які давали учасникам можливість створення нових знайомств та відмінного проведення часу. Соціальні заходи включали вітальний прийом, екскурсію до British Airways i360 та офіційний банкет.

Поїздка відбулася завдяки студентському гранту, який організаційний комітет конференції виділяв студентам та аспірантам для участі у конференції. Він покривав проживання в готелі та організаційний внесок, який включав усі заходи та харчування.Максим Люль

З 4 по 17 червня 2017 я був учасником Літньої школи з фізики елементарних частинок, яку організовував Міжнародний центр теоретичної фізики Абдус Салама, м. Трієст, Італія. По-перше, мене вразило те, що я був єдиним учасником з України та Росії. Це, я вважаю, дуже яскравий показник того, що наш факультет є одним із кращих на території України. І дійсно, коли ти можеш попросити рекомендацію у викладача фізтеху з індексом Хірша понад 15, то це варто на увагу.

Школа зібрала учасників з усього світу: США, Канади, Мексики, Індії, Японії, Німеччини, Швейцарії... Всі, здавалося б, різні, але з легкістю знаходили спільну мову. Упевнений, що ніде більше не можна знайти такої атмосфери, як на подібних школах, адже коли люди об'єднані спільними інтересами, коли тебе оточують успішні мотивовані учасники, то ти і сам мимоволі стаєш мотивованим і успішним. Цікаві лекції, відкриті і по-доброму божевільні учасники зробили цю школу просто незабутньою. Уже пройшло п'ять днів, а я до сих пір під враженням (думаю це надовго)!

Дуже здорово, коли ім'я твого факультету говорить саме за себе, і його студентів із задоволенням приймають в якості учасників в різні школи / обміни / стажування.

Отже, якщо ти абітурієнт, то подача документів на фіз-тех, на мій погляд, це найправильніше рішення, адже факультет, в першу чергу, навчить тебе мислити, а це найголовніше, що повинен дати університет. А якщо ще й докладати зусилля і наполегливо займатися, то і твоє повідомлення з'явиться в розділі «Закордонна практика».


Глазков Антон

У нашому навчальному закладі широко поширена практика навчання у провідних науково-дослідних інститутах як нашої країни, так i інших країн. Так, на перiод з 5 по 13 листопада кафедра прикладної фізики та фізики плазми фізико-технічного факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна направила мене для навчання до Лабораторії нейтронної фізики імені Франка Об’єднаного інституту ядерних досліджень, що знаходиться у м. Дубна (Московська обл., Російська Федерація).

Метою цієї поїздки було отримання практичних навичок та теоретичних знань у галузі нейтронної фізики та ознайомлення з сучасними методами і обладнанням для проведення експериментів на прискорювачі.

Під час перебування в цьому студентському відрядженні я відвідав багато лекцій та практикумів, що значно підвищило мій рівень знань у галузі нейтронної фізики та фізики прискорювачів. Були налагоджені дружні стосунки та здобуті дуже корисні контакти з вченими різних країн. У вільній невимушеній обстановці проходило дуже цікаве та корисне спілкування з викладачами та студентами різних навчальних закладiв свiту. Культурне дозвілля було дуже цікавим та креативним.

Окремо слід зазначити, що оргкомітет цієї навчальної школи фінансував проїзд, проживання у готелі та харчування на час перебування в м. Дубна.

Подібні поїздки дуже корисні та важливі для подальшої наукової діяльності. Насамперед тому, що дають можливість не лише навчитися у провідних учених світу, але й показати результати своєї роботи, скоригувати свою майбутню діяльність в науковій галузі.


Катруха Антон Вадимович

Звіт про перебування в Науковій школі з фізики в Швейцарії Катрухи Антона Вадимовича.

Я брав участь у Науковій школі з фізики на базі ЦЕРН в Женеві (Швейцарія) з 12 по 17 вересня 2016 року.

У робочому кабінеті ЦЕРН я прослухав лекції про Стандартну модель, темну матерію, пристрої, досягнення і цілі Великого адронного коллайдера, про відкриття бозона Хіггса, а також про альтернативні теорії. Більшість лекцій вели працівники ЦЕРНу з України та Росії російською мовою, але деякі лекції були англійською.

Нашу групу призерів 3 етапу конкурсу захисту робіт Малої Академії Наук України водили по лабораторіях і виробничих приміщеннях, у тому числі і на універсальні детектори Великого адронного коллайдера ATLASіCMS (Франція) – вони є одними з найбільш важливих його компонентів, де реєструються нові частинки. Про їхній устрій, значення і відмінності розповідав нам один із працівників прямо на місці.

В одній із лабораторій нам дозволили спорудити свою власну камеру Вільсона на основі охолодження сухим льодом, попередньо пояснивши нам принцип її роботи, устрій, історію відкриття, а також техніку безпеки при її виготовленні. Ми мали можливість спостерігати за треками, які залишили різні частинки в парах спеціального спирту. Потім ми ділилися досвідом, якого роду треки ми бачили, і намагалися їх намалювати на дошці, а також передбачити, який частинці вони відповідають. Після цього нам навели правильні відповіді з поясненнями.

Також ми порахували кількість треків на хвилину і вирахували, що ККД нашої камера становить приблизно 12%. На даху одного з будинків нам показали крізь телескоп Сатурн і поверхню Місяця. Цікаво було побувати в штаб-квартирі ООН, де представник України розповів нам про цю установу, походити вулицями Женеви і подивитися на її пам'ятки.

Хочу висловити величезну подяку Малій Академії Наук України за те, що організували таку дорогу, але незабутню поїздку!


Бурлаєнко Олександр

З 8 по 13 липня 2016 року проходив один з найбільш значущих культурних заходів Фізичного Товариства Італії – літня школа з квантової фізики: International School of Physics "Enrico Fermi", „Foundations of Quantum Theory” (http://en.sif.it/activities/fermi_school/mmxvi).

Протягом тижня ми прослухали близько 32 годин лекцій на теми квантової оптики, квантової механіки Гейзенберга, про роль маси та часу у квантовій механіці та інші. Крім того, всі студенти представили доповідь про свої дослідницькі проекти.

Крім лекцій, які проводилися у „Villa Monastero” у Варенні на озері Como, для нас було організовано чудову культурну програму. Нам пощастило відвідати “Vezio Castle”, побувати у готелях Beretta, Eremo Gaudio та Montecadeno, а також у багатьох маленьких місцевих ресторанах, які вразили своєю смачною традиційною кухнею та теплою атмосферою. Кожного дня після лекцій ми вівідувалу музеї та замки Варенни. Культурна програма дала нам можливість не лише трішки відпочити від лекцій, а й чудово провести час у спілкуванні з цікавими людьми та пізнати історію Італії та міста Варенна.

Незважаючи на те, що наш день був розписаний з ранку і до вечора, ми знаходили час для прогулянок містом. Зазвичай це були прогулянку парком або набережною під час якої обговорювалися як питання з приводу лекцій, так і розповіді про себе.

Всі витрати на проживання, харчування та екскурсії взяла на себе приймаюча сторона.

Фізико-технічний факультет у літній школі представлял студент третього курсу Бурлаєнко Олександр.


Семенова Катерина, Лаврик Оксана

З 4 по 8 липня 2016 року в Університеті Страсбурга проходила літня школа з фізики живої речовини (http://esc.u-strasbg.fr/index.php ), яку було організовано факультетом фізики та інженерії Університету Страсбурга спільно з науково-дослідним центром CRC 1027 університету Саар (Саарбрюкен, Німеччина).

Протягом тижня ми прослухали близько 20 годин лекцій на теми колективного ефекту, квантової біології, хіральності, руху клітин, перебігу життя і брали участь у практичній роботі в різних науково-дослідних інститутах Страсбурга. Також ми відвідали університет Саар, де для нас було проведено лекції та екскурсію до лабораторій. Крім того, всі студенти представили доповідь про свої дослідницькі проекти.

Крім лекцій, для нас було організовано чудову культурну програму. Нам пощастило відвідати Європейський Парламент, побувати у готелі HoteldeVille і в одному з багатьох маленьких місцевих ресторанів, який вразив своєю теплою атмосферою. Останнього дня було організовано прогулянку лісом. Культурна програма дала нам можливість не лише трішки відпочити від лекцій, а й чудово провести час у спілкуванні з цікавими людьми.

Незважаючи на те, що наш день був розписаний з ранку і до вечора, ми знаходили час для прогулянок містом, адже жили ми в центрі Страсбурга. Архітектура цього міста не залишить байдужим нікого.

Всі витрати на проживання, харчування та екскурсії взяла на себе приймаюча сторона.

Фізико-технічний факультет у літній школі представляли студентки кафедри експериментальної ядерної та медичної фізики Семенова Катерина та Лаврик Оксана.


Гірка Олексій, Гречко Ярослав, Журенко Віталій, Леонович Андрій, Оксенюк Іван, Третяк Красимир, Турянська Олена

13-та літня школа Кудова «На шляху до термоядерної енергії»

З 13 по 17 червня 2016 року у місті Кудова-Здруй (Польща) проходила 13-та літня школа Кудова «На шляху до термоядерної енергії». Захід було організовано Інститутом Фізики Плазми та Лазерного Мікросинтезу, м. Варшава (Польща). Багатонаціональна аудієнція, до складу якої входили студенти, які навчаються в магістратурі, аспіранти та молоді науковці з багатьох країн світу мали можливість розширити свої знання з фізики термоядерного синтезу. Кожен учасник мав можливість представити свої результати наукової діяльності в формі усної доповіді.

Метою школи було забезпечити курси по різним аспектам енергії термоядерного синтезу, експериментів з фізики плазми, плазмових технологій і моделювання плазми. Головна тематика літньої школи була "Отримання енергії з плазми термоядерного синтезу". Зокрема, школа охоплювала наступні теми: основи перенесення пристіночної плазми; моделювання, експлуатація та управління пристіночною плазмою; взаємодія плазми зі стінкою і супутня їй діагностика; компоненти, які взаємодіють із плазмою.

Школа проходила у місті Кудова-Здруй – це невеличке курортне місто біля польсько-чеського кордону. Це один із найстаріших курортів у Польщі та Європі.

Доповненням до цікавих лекцій оргкомітетом школи було організовано не менш цікавий соціальний захід, який включав у себе урочистий прийом, екскурсію та банкет. Екскурсія проходила в музеї золотодобувної шахти та в музеї-парку середньовічної техніки в Злотому Стоці. Після екскурсії всі учасники були присутні на банкеті, який проходив в дуже гарному місці, на агро-туристичному господарстві.

Літня школа Кудова – це чудова можливість збагатити свої знання з різних аспектів фізики плазми та керованого термоядерного синтезу, завести нових знайомих та взагалі відмінно провести час.


30 грудня 2015 року

Маловиця Максим :

Вже два роки, завдяки міжвузівській угоді про співробітництво, студенти фізико-технічного факультету їздять до Лабораторії Лінійних Прискорювачів університету Париж-Сюд (LAL, Orsay), для здобуття практичних навичок і теоретичних знань під час роботи у сучасних європейських лабораторіях. Цього року мене запросили на стажування з 2 червня по 8 серпня 2015 року.

Завдяки клопотанням приймаючої сторони, оформлення візи до Франції займає якихось 34 дні, і придбання авіа-білетів вони також беруть на себе, тому оформлення поїздки і документів не забирає багато часу. До LAL, яка знаходиться у містечку Орсе, дуже легко добиратися від аеропорту – туди ходить пряма електричка, яка проходить крізь місто Париж, тому під час поїздки у електричці Ви зможете побачити частинку мальовничого міста та благоустрій передмістя. В Орсе я знімав кімнату у приватному будинку. На диво, господарі цього будинку виявилися українцями, тому спілкуватися з ними було простіше. Університет Париж-Сюд виплачував мені щомісячну стипендію, якої вистачало на повноцінне проживання.

Темою моєї роботи в LAL було вивчення випромінювання Смітта-Парсела. Це таке випромінювання, яке виникає, воли заряджена частинка пролітає поруч із періодичною металевою граткою. Таке випромінювання можна використати для вимірювання профілю пучка заряджених частинок або в якості лазеру на вільних електронах. Але цим моя робота не була обмежена. Завдяки моїм знанням і вмінням роботи з електронікою другою частиною моєї роботи було розробка експериментального пристрою для переміщення мішені.

Мені дуже поталанило з керівником – Ніколя Делерю, який виявився дуже веселою і доброю людиною. Він дуже спокійно ставився до моїх трохи наївних питань та є схильним до конструктивної дискусії. Оскільки я працював у науковому центрі, то робочою мовою була англійська, хоча там були і українці, тому можна було поговорити і з рідною душею.

Не можна не зазначити, що під час цієї подорожі мені пощастило з’їздити до мальовничої Італії, де у передмісті Риму знаходиться місто Фраскатті, те я проводив експеримент на прискорювачі SPARC. Також мені поталанило побувати на літній школі з фізики високих енергій (Trans-European School of High Energy Physics), яка цього року проходила у Польщі.

Дуже цікавою і насиченою вийшла ця літня подорож. Я зустрів багато нових друзів та познайомився з цікавими людьми (навіть пощастило побачити нобелівського лауреата!). Приємною виявилася і робота з сучасним обладнанням (аж очі розбігаються, коли бачиш різноманіття доступних інструментів).

Але не слід забувати, що ці подорожі є результатом сумлінної та щоденної праці студентів, випускників та викладачів фізико-технічного факультету.


19 грудня 2015 року

Тетяна Москалець :

Осенью 2015 года я была на стажировке в университете Париж-Юг 11 (Paris-Sud XI) в Орсе (пригород Парижа). Эти три месяца я работала в составе группы, занимающейся космологией, в лаборатории теоретической физики (Laboratoire de Physique Theorique d’Orsay — LPT).

В 2015 году университет Paris-Sud занял второе место среди университетов во Франции и 9-е место среди университетов в Европе согласно Академическому рейтингу мировых университетов (ARWU). Уже давно между физико-техническим факультетом (вместе с ХФТИ) и Paris-Sud налажены рабочие отношения: в основном это — сотрудничество с лабораторией линейного ускорителя, Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (LAL), но и не только. Сотрудничество проявляется, в частности, в проведении, совместно с университетами других стран, ежегодной европейской летней школы по физике высоких энергий, Trans-European School of High Energy Physics (в которой мне два года назад тоже удалось принять участие), в приёме студентов физ-теха на стажировки, магистерские программы и в аспирантуру, тоже, в основном, по физике высоких энергий и ядерной физике. Этим летом также был подписан договор о сотрудничестве самих университетов: Каразина и Paris-Sud, а также договор о создании ассоциированной международной лаборатории в сфере физики высоких энергий (LIA “IDEATE”). В рамках этого договора, собственно, и состоялась моя поездка. Я получала стипендию от университета Paris-Sud, а также некоторая финансовая поддержка (в том числе, компенсация стоимости билетов) была осуществлена со стороны Украинского научно-технологического центра.

Говоря о налаженных связях между нашим университетом и Paris-Sud, нельзя обойти вниманием и заслуги физ-теха: именно уровень подготовки и энтузиазм наших студентов (тех, конечно, кто усердно работает) оставляет хорошее впечатление (и рекомендации) у французских руководителей по окончанию стажировок, и даёт возможность физ-теховцам поступать и успешно учиться в магистратуре/аспирантуре Paris-Sud.

Что касается тематики моей работы в LPT — мой проект был связан с поиском решений чёрно-дырного типа в скалярно-тензорной теории модифицированной гравитации. Модификация привычной эйнштейновской гравитации — один из предлагаемых путей решения проблем тёмной энергии и космологической константы. Одной из возможных модификаций (по сути, добавления новых степеней свободы) является введение скалярного поля, отсюда название “скалярно-тензорная теория” (“тензорная” — это от метрического тензора, описывающего геометрию рассматриваемого пространства). Однако, предлагаемая теория должна описывать имеющиеся экспериментальные данные, подтверждающие корректность общей теории относительности (ОТО) на расстояниях порядка солнечной системы, поэтому необходимо было найти такие решения, которые, с точки зрения гравитационного поля, неотличимы от решений ОТО на таких масштабах.

Во время стажировки мне также удалось выступить с докладом на семинаре, проводимом среди студентов и аспирантов лаборатории, а также пообщаться со многими сотрудниками и аспирантами лаборатории и узнать больше об идеях и возможностях описания “новой физики” (в физике частиц и космологии), видимой в эксперименте и той, которую надеются увидеть на будущих установках.

Кроме всего прочего, приятно было побывать в старом добром городе Париже и его живописных окрестностях.


22 листопада 2015 року

Горбатюк Тарас, Ананьєва Валерія, Люль Максим, Павлюк Дмитро, Чеховська Анастасія, Плієв Сергій :

З 9 по 14 листопада 2015 року в місті Дубна (Московська область) у Об’єднаному інституті ядерних досліджень проходила Шоста міжнародна школа «Прилади і методи експериментальної ядерної фізики. Електроніка і автоматика експериментальних установок”. Цю школу проводила Лабораторія нейтронної фізики імені І.М.Франка. Тематика Школи включала огляд джерел нейтронів, детекторів нейтронів, спектрометрів, тощо, а також інформаційні технології у фізичних дослідженнях. До наукової програми Школи були включені лекції з сучасних методів нейтронно-фізичних експериментів, а також практичні заняття зі спостереження сигналів від нейтронних детекторів, вимірювання амплітудних спектрів сигналів, а також вимірювання координатних спектрів теплових нейтронів, тощо.

У школі приймали участь близько 80 студентів з різних країн: Росії, України, Казахстану, Білорусі. З Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна участь у школі взяли 6 студентів фіз-теха: Горбатюк Тарас, Ананьєва Валерія, Люль Максим, Павлюк Дмитро, Чеховська Анастасія, Плієв Сергій , а також доцент кафедри ядерної і медичної фізики Малихіна Т.В.

Фінансування перебування у Росії проводилося за рахунок приймаючої сторони (проїзд з Харкова до Дубни, проживання, щоденне харчування). Учасники Шостої міжнародної школи були розміщені у готелі “Дубна”. Організаційний внесок за участь у Шостій міжнародній школі був відсутній.

Програмою Школи були передбачені екскурсії до унікальних експериментальних установок Лабораторії нейтронної фізики та конкурс студентських доповідей. За підсумками конкурсу студентських доповідей III місце посів Люль Максим, студент групи ТЯ-41 кафедри теоретичної ядерної фізики та вищої математики імені О.І.Ахієзера.


20 листопада 2015 року

Іван Місірук :

З 15 по 18 листопада в м. Прага проходила конференція аспірантів FuseNet PhD Event 2015. Всі витрати взяла на себе FuseNet Європейська асоціація освіти в галузі фізики плазми та керованого термоядерного синтезу. Захід розпочався з гри-квесту під назвою Welcome Game. Аспіранти мали поділитися на групи по 4-6 учасників. У моїй групі було два учасники з Великобританії та один – із Іспанії. Під час гри ми мали змогу познайомитися з історичними місцями Праги та взяти участь у цікавих експериментах. Наприклад, ми могли керувати токамаком GOLEM, або визначити швидкість світла за допомогою звичайної мікрохвильової печі! Оскільки ми відгадали ключове слово, нам вдалось виграти один із призів.

Протягом конференції я прослухав лекції таких видатних учених у галузі керованого термоядерного синтезу, як Richard Pitts, Jochen Linke, Ambrogio Fasoli. Також цікавою та захоплюючою була екскурсія до лазерних центрів ELI та HiLASE. В центрі HiLASE було представлено найрізноманітніші застосування лазерів в нанотехнології та мікроелектроніці, в біології та біохімії, в медичній діагностиці та хірургії. В центрі ELI Beamlines за допомогою пристроїв віртуальної реальності було показано проект найпотужнішого в світі 10 ПВт фемтосекундного лазера. Цікаво було також дізнатись про його можливе застосування для прискорення протонів та електронів, в якості джерела рентгенівського та гамма-випромінювання, для експериментів у астрофізиці.

Основною метою заходу було налагодження комунікації між молодими вченими з різних куточків світу. Протягом конференції я не лише поспілкувався з моїми колегами, а й знайшов нових друзів.03 жовтня 2015 року

Александр Бабич, Елена Турянская, студенти кафедри загальної фізики і фізики плазми, Борис Петров, студент 2 курсу ФТФ:

В Інституті фізики плазми Макса Планка в Гархінге під Мюнхеном з 14 по 18 вересня 2015 року пройшла Літня школа з фізики плазми

( http://www.ipp.mpg.de/3817022/su_15 ). У ній взяли участь 80 студентів з 17 країн Європи.

В ході школи були прочитані лекції з фізики плазми, термоядерного синтезу, методи нагріву, діагностики та утримання плазми. Так само були представлені результати останніх досліджень та проведена екскурсія на один з найбільших токамаків Європи ASDEX який знаходиться в Гархінге.

Не забули організатори і про культурну програму. Мюнхен – це місто-перлина центральної Європи. Була організована екскурсія в найбільший музей природознавства і техніки в світі (Deutsche Museum). У ньому зібрано близько 28000 експонатів, що представляють понад 50 галузей науки. Також учасники школи взяли участь у найбільшому у світі фестиваль пива Октоберфест, який проводиться щорічно в Німеччині у вересні.

Всі витрати взяла на себе приймаюча сторона.


25 вересня 2015 року

Віталій Лісовський, студент 6 курсу кафедри ядерної та медичної фізики:

З 15 червня по 7 серпня 2015 року я брав участь у Літній студентській програмі CERN – провідної європейської лабораторії з фізики елементарних частинок, фізики високих енергій та ядерної фізики, що розташована на кордоні Швейцарії та Франції біля Женеви. Мене було запрошено туди після відбору кандидатів, що відбувся навесні та протягом якого з кількох тисяч претендентів було відібрано 280 студентів з різних країн світу, причому я був єдиним представником України. Програма являла собою курс лекцій та роботу з науковим керівником над темою, пов’язаною з дослідженнями, що проводяться в CERN. Лекційний курс охоплював певні загальні теоретичні курси, а також усі напрями, над якими працюють у лабораторії – ядерна фізика, фізика елементарних частинок, розробка прискорювачів та детекторів, фізика антиречовини, тощо. В якості лекторів було запрошено провідних спеціалістів із відповідної тематики не тільки з CERNу, але і з інших відомих наукових установ світу. Окрім лекцій, була змога відвідати практичні заняття, на яких, наприклад, можна було власними руками зібрати детектор елементарних частинок або дізнатися більше про роботу з певним обладнанням. Також було організовано відвідання найцікавіших об’єктів на території CERNу – лабораторії, в якій виготовляють надпровідні магніти для прискорювачів; кімнати, з якої контролюється робота Великого адронного колайдера; фабрики рідкісних ізотопів, тощо. На жаль, цього літа не було змоги потрапити безпосередньо на сам колайдер через те, що він працював та перебувати біля нього було небезпечно.

Проте, без сумніву, найважливішою частиною програми була робота з науковим керівником, адже це давало змогу працювати в колективі провідних науковців світу з відповідної тематики. Я займався аналізом даних, що надійшли з детектора LHCb Великого адронного колайдера – моєю метою був пошук вкрай рідкісних розпадів В та К-мезонів, вивчення яких дає змогу перевірити існуючі припущення та результати у фізиці високих енергій. За підсумками своєї роботи необхідно було зробити доповідь про здобуті результати на загальних зборах колаборації LHCb. Мою доповідь було визнано найкращою серед кількох десятків студентів, що працювали на базі LHCb – за що мені було присуджено Moritz Karbach Prize.

Лабораторія не тільки повністю покривала всі витрати на перебування та дорогу, але і виплачувала пристойну навіть за швейцарськими мірками суму, що дозволило мені багато подорожувати у вихідні дні та відвідати значну кількість визначних місць у Швейцарії та навколишніх країнах. У лабораторії створені усі умови для продуктивної роботи та дозвілля науковців. Варто також відзначити, що CERN розташований у мальовничому місці: з території відкривається вид на гори, у тому числі на найвищу альпійську вершину Монблан. Женева, поблизу якої розта