Навчальна робота КМРБФТ

Науково-педагогічні працівники кафедри викладають здобувачам освіти першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового, доктор філософії) рівня вищої освіти за відповідними освітніми програмами підготовки.

Галузь знань: 10 – “Природничі науки”.

Спеціальність: 105 – “Прикладна фізика та наноматеріали”.

Навчальна практика

Освітні програми

Прикладна фізика (освітньо-професійна програма) — система фундаментальних та прикладних знань, спрямована на виконання науково-технологічних і виробничих завдань у галузі фізики та техніки, передовсім, фізичного матеріалознавства та вакуумно-плазмових технологій, а також здійснення в цих сферах професійної діяльності.

Опис програми

Освітньо-професійна програма з прикладної фізики спрямована на надання студентам зі спеціальності «Прикладна фізика та наноматеріали» широкої міждисциплінарної підготовки, що відповідає сучасним світовим вимогам до фахівців із матеріалознавства та фізичних технологій та поглиблює фундаментальні знання з фізики, техніки, технологій, наноматеріалів, програмування та комп’ютерних систем, тощо, із засадами застосування сучасних матеріалознавчих та технологічних умінь і навичок у професійній виробничій діяльності.

Майбутні фахівці з прикладної фізики опановують сучасні фізичні методи створення та дослідження нових матеріалів, у тому числі технології формування наноматеріалів, набувають знання та навички застосування фізичних, зокрема, вакуумно-плазмових технологій, для формування нових матеріалів із заданими наперед властивостями.

Навчальний план за програмою містить низку обов’язкових дисциплін із фізики наноматеріалів («Формування та дослідження наноматеріалів», «Функціональні нанокомпозитні покриття»), програмування («Мови прикладного програмування», «Технології розподілених систем та паралельні обчислення»).

Для орієнтованої фахової підготовки дисципліни за вибором поділені на два цикли: цикл «Фізичні технології» та цикл «Фізичне матеріалознавство». Кожен студент сам обирає для обов’язкового вивчення дисципліни з одного циклу.

Виробнича та переддипломна практики студентів мають за мету формування у студентів умінь та навичок практичної виробничої діяльності з опанування технологій прикладної фізики та їхнього застосування при створенні, дослідженні та використанні нових матеріалів та виробів із них. Базами практик є провідні науково-дослідні установи, зокрема, Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України, Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України, Інститут електрофізики та радіаційних технологій НАН України, Науковий фізико-технологічний центр НАН та МОН України та інші виробничі та науково-виробничі підприємства різних форм власності, заклади вищої освіти, інші організації, діяльність яких пов’язана з розробкою нових матеріалів чи фізичних технологій та їхнім упровадженням у виробничий процес.

Виконання освітньо-професійної програми формує у випускників здатність розв’язувати виробничі та науково-технологічні задачі та проблеми в галузі прикладної фізики та наноматеріалів, зокрема, фізичного матеріалознавства та фізичних технологій, здійснювати в цих сферах виробничу та науково-технологічну діяльність, що передбачає глибоке осмислення наявних знань, оволодіння методологією виробничої та науково-технологічної діяльності, практичне впровадження здобутих результатів.

Прикладна фізика (освітньо-наукова програма) — система фундаментальних і прикладних знань, спрямована на пошук, формулювання та розв’язання наукових задач, а також виконання наукових завдань у галузі фізики та техніки, передовсім, фізичного матеріалознавства та вакуумно-плазмових технологій, а також здійснення в цих сферах наукової, технічної, технологічної та виробничої діяльності.

Опис програми

Освітньо-наукова програма з прикладної фізики спрямована на надання студентам зі спеціальності «Прикладна фізика та наноматеріали» широкої міждисциплінарної підготовки, що відповідає сучасним світовим вимогам до фахівців з матеріалознавства та фізичних технологій та поглиблює фундаментальні знання з фізики, техніки, технологій, наноматеріалів, програмування та комп’ютерних систем, тощо, із засадами застосування сучасних матеріалознавчих та технологічних умінь та навичок у професійній науковій або науково-виробничій діяльності.

Майбутні фахівці з прикладної фізики опановують сучасні фізичні методи створення та дослідження нових матеріалів, у тому числі технології формування наноматеріалів, набувають знання та навички застосування фізичних, зокрема, вакуумно-плазмових технологій для формування нових матеріалів із заданими наперед властивостями.

Навчальний план за програмою містить низку обов’язкових дисциплін із фізики наноматеріалів («Формування та дослідження наноматеріалів», «Функціональні нанокомпозитні покриття»), програмування («Мови прикладного програмування», «Технології розподілених систем та паралельні обчислення»).

Для орієнтованої фахової підготовки дисципліни за вибором поділені на два цикли: цикл «Фізичні технології» та цикл «Фізичне матеріалознавство». Кожен студент сам обирає для обов’язкового вивчення дисципліни з одного циклу.

Подовжені виробнича та переддипломна практики студентів мають за мету формування у студентів наукового світогляду, умінь та навичок практичної наукової та науково-виробничої діяльності з опанування новітніх технологій прикладної фізики та їхнього застосування при створенні, дослідженні та використанні сучасних та перспективних матеріалів та виробів з них. Базами практик є провідні науково-дослідні установи, зокрема, Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України, Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України, Інститут електрофізики та радіаційних технологій НАН України, Науковий фізико-технологічний центр НАН та МОН України та інші науково-виробничі підрозділи підприємств різних форм власності, заклади вищої освіти, інші організації, діяльність яких пов’язана з науковими дослідженнями при розробці нових матеріалів та фізичних технологій, а також інноваційною діяльністю при їхньому впровадженні у виробництво.

Виконання освітньо-наукової програми формує у випускників науковий світогляд, здатність знаходити, формулювати та розв’язувати наукові, науково-виробничі та науково-технологічні задачі та проблеми в галузі прикладної фізики та наноматеріалів, зокрема, фізичного матеріалознавства та фізичних технологій, здійснювати в цих сферах наукову та науково-технологічну діяльність, що передбачає глибоке осмислення наявних знань, створення нових знань, оволодіння методологією наукової та науково-технологічної діяльності, практичне впровадження здобутих результатів.

Викладання навчальних дисциплін

Навчальні плани

Робочі навчальні плани

Перший семестр 2022-2023 навчального року

Графік проведення відкритих лекцій та занять (Осінь 2022)

Робочі програми навчальних дисциплін

Робоча програма НМКД Викладач Семестр

Перший (бакалаврський) рівень.

Освітньо-професійна програма «прикладна фізика».

1 Елементарні процеси в плазмі та плазмохімія архів Проф. В.О. Лісовський 1
2

Фізика вакууму та техніка експерименту

архів

Доц. М.М. Юнаков

1
3

Основи фізики плазми

архів

Проф. М.О. Азарєнков

1
4

Діагностика плазми та сучасні плазмові технології

архів

Проф. В.О. Лісовський

2
5

Динаміка пучків заряджених частинок та пучкові технології

архів

Проф. В.О. Лісовський

2
6

Фізичні методи досліджень

архів

Проф. С.В.Литовченко,

доц. В.О. Чишкала

1, 2
7

Фізичне металознавство

архів

Ст. викл. О.В. Максакова

1, 2

8

Фізика твердого тіла

архів

Доц. С.І. Богатиренко 1, 2
9

Технології матеріалів

архів

Доц. М.М. Юнаков,

Доц. В.О. Чишкала,

П.І. Стоєв

1, 2
10

Фізика міцності та пластичності

архів

Проф. О.О. Пархоменко

1, 2

Другий (магістерський) рівень.

Освітньо-професійна та освітньо-наукова програми «Прикладна фізика».

11

Формування та дослідження наноматеріалів

архів

Проф. В.М. Береснєв

1
12

Функціональні нанокомпозитні покриття

архів

Проф. В.М. Береснєв 2
13

Фізико-технологічні основи ЯПЦ

архів

ст. викл. Б.О. Мазілін

1
14

Додаткові глави фізики твердого тіла

архів

Проф. Ю.В. Слюсаренко,
П.І. Стоєв,
доц. С.І. Богатиренко,

1, 2
15

Радіаційне матеріалознавство

архів

Проф. М.М. Пилипенко

1, 2
16

Сучасні неметалеві та функціональні матеріали

архів

Проф. С.В. Литовченко,
доц. В.О. Чишкала

1, 2
17

Ядерна та альтернативна енергетика

архів

Проф. С.В. Литовченко,
Проф. М.М. Пилипенко

2
18

Низькотемпературна плазма у ПТП

архів

Проф. В.О. Лісовський

1
19

Джерела інтенсивних іонних пучків

архів

Проф. М.О. Азарєнков,
викл. Я.О. Гречко

1
20

ІПС в ЕН-полях для мікро та нанотехнологій

архів

Проф. О.В. Зиков

1, 2
21

Сучасні вакуумно-плазмові технологічні (ВПТ) системи

архів

Доц. М.М. Юнаков

2
22

Фізичні ВЧ ПТС для мікро-та нанотехнологій

архів

Проф. В.О. Лісовський

2
23

Чинники успішного працевлаштування / Педагогіка

архів

пров. фах. Н.В. Попенко

2